Receptek / Judit receptjei / 2010. tavasz  ::. 

«««
Francia lencsés császárhús
Főzzünk finomat!
 
A zöldséges császárhúshoz:
10 dkg szalonna
2 evőkanál olaj
3 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
4 sárgarépa
3 szálzeller
5 babérlevél
2 evőkanál morzsolt kakukkfű
1 púpos evőkanál dijoni mustár
1 kg só-pácban érlelt, fokhagymás császárhús (lásd a receptet)
só és frissen őrölt bors

A lencséhez:
25 dkg lencse
2 gerezd fokhagyma
2 babérlevél

A tálaláshoz 3-3 evőkanál apróra vágott, friss petrezselyem és kakukkfű

A só-páchoz:
3x1 kg só
3x5 dkg cukor
3x20 szem borókabogyó
3x20 szem szemes fekete bors
3x10 db babérlevél
10 gerezd fokhagyma, tüskékre vágva



3 NAPPAL KORÁBBAN
Egyszerre mindig csak egy napi só-pácot készítünk elő. Ehhez 1 kg sót összekeverjünk 5 deka cukorral. A 10 darab babérlevelet kicsi fecnikre tépkedjük, és a 20 szem borókabogyóval meg a 20 szem borssal együtt kávédarálóban összeőröljük vagy egy mozsárban porrá törjük, majd belevegyítjük a cukros sóba.

A császárhúsba kb. 20 helyen beleszúrunk egy éles késsel, és ezekbe a mélyedésekbe beletömködünk egy-egy fokhagymatüskét.

Kiválasztunk egy akkora tepsit, amelyben kényelmesen elfér a hús, és beleöntjük a pác-só felét. Ezután alaposan bedörgöljük mindenhol a húst pác-sóval, beletesszük a tepsibe, és a tetejét is beszórjuk a maradék pác-sóval. A tepsit folpackkal lefedjük, és a bepácolt húst betesszük 3 napra a hűtőbe.

Ezalatt naponta egyszer „kezeljük" a húst. A kezelés pár perces és azt jelenti, hogy kiszedjük a húst a tepsiből, félretesszük, majd a tepsiből kiöntjük a pác-sót és a hús esetlegesen kiengedett levét. Ezután a tepsit tisztára mossuk, szárazra töröljük, újra elkészítünk egy adag pác-sót, az első pontban leírtak szerint, majd újra a tepsiben szórjuk a bekevert só felét, majd megint bedörgöljük pác-sóval a húst, és megfordítva visszatesszük a tepsibe, vagyis azzal az oldalával felfelé, amely előző nap lefelé volt. A tetejét megszórjuk pác-só maradékával, és lefedve visszarakjuk a hűtőbe.

A FŐZÉS NAPJÁN
A császárhúsról lemossuk a pác-sót, majd 3 órán keresztül hideg vízben áztatjuk, közben óránként váltjuk rajta a vizet, végül maximum tenyérnyi darabokra vágjuk.

A vöröshagymát, a fokhagymát és a sárgarépát megpucoljuk, darabokra vágjuk. A szárzellerről levágjuk a végét, nincs rá szükség, majd feldaraboljuk. Ezután a szárzellert, a vöröshagymát, a fokhagymát és a répát késes betétű robotgépben összedaráljuk.

A szalonnát felkockázzuk, és egy 30 cm átmérőjű, 10 cm magas, lehetőleg minél vastagabb aljú lábosban (a vaslábos a tökéletes hozzá) pörcösre pirítjuk az olajon. A pörcöket kiszedjük, nem kellenek tovább, majd a visszamaradt zsiradékon körbepirítjuk a császárhús darabokat, és félre tesszük őket. Végül némi sóval-borssal, lefedve, de néha megkeverve alaposan megpároljuk a darált zöldségeket a pörkös zsiradékon.

A zöldséges alaphoz hozzáadjuk a darabokra tépett babérlevelet, a kakukkfüvet meg a mustárt, és fedő nélkül, kevergetve 1-2 percig tovább főzzük. Ezután hozzátesszük a pirított császárhúst, és az egészet felöntjük annyi vízzel, amennyi kétujjnyira ellepi.

A zöldséges császárhúst felforraljuk, majd mérsékelt tűzön, lefedve, 2 órán át csendes forralással főzzük. Közben néha lekapjuk róla a fedőt, megkeverjük, illetve szűrőkanállal leszedjük róla a habot, amely ugyanúgy képződik rajta az elején, mintha húslevest főznénk. Ezen kívül, ha szükséges, apránként pótoljuk róla a vizet is, de mindig meleg vízzel.

Amikor a császárhúsnak már csak 30 perce van hátra, egy külön edényben megfőzzük a lencsét némi félbevágott fokhagyma és babérlevél társaságában. Só nem kell hozzá!

A megfőtt, leszűrt lencsét hozzákeverjük a császárhúshoz, és az ételt fedő nélkül, pár perc alatt összefőzzük, esetleg sózzuk-borsozzuk. A kész étel állagának olyannak kell lennie, ami átmenet egy sűrű leves és egy főzelék között. Tálalás előtt megszórjuk aprított, friss petrezselyemmel és kakukkfűvel, valamint friss, ropogós kenyeret adunk mellé.


«««

Nyomtatás



Az Ön kosara pillanatnyilag üres.







 Powered by NetOffice